W  Moda

Streetwear – z ulicy na salony

Przez admin | Listopad 28, 2018

Streetwear to charakterystyczny styl mody ulicznej. Nie ma tu jasnych zasad. Miejska moda rządzi się swoimi prawami. Ubrania często są wyrazem własnych poglądów, czy buntu wobec otaczającej rzeczywistości. Choć swoje początki czerpał z kalifornijskiej kultury surfowej i skatowej, teraz zawiera elementy japońskiej mody ulicznej, mody hip-hopowej, a nawet Haute Couture. Streetwear wciąż się zmienia, a ostatnio coraz silniej romansuje z luksusem.

Rys historyczny

Historia streetwearu sięga kultury surfowania w Los Angeles na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Projektant desek surfingowych Shawn Stussy rozpoczął sprzedaż koszulek z nadrukiem takim samym, jakie umieszczał na swoich oryginalnych deskach surferskich. Dziś tego nazwiska nie trzeba nikomu przedstawiać.

Początkowo marki streetwearowe inspiracje czerpały  z estetyki punk, havy metal, new wave, a później także hip-hopu. Popularne było wówczas „diy”, czyli przerabianie ubrań we własnym stylu. Stylizacje nabierały niepowtarzalnego charakteru poprzez naszywanie ćwieków, nitów, robienie dziur czy postarzanie.

Przełomem w świecie streetwearu była współpraca gwiazdy koszykówki Michaela Jordana z Nike. Buty do gry w kosza stały się przedmiotem porządania nie tylko na boisku, ale i na ulicy. Nike zdominował rynek, stając się gigantem wśród marek sportowych. Marki stawiały także na współpracę z gwiazdami muzyki.

Kryzys stylu ulicznego zapoczątkowało zainteresowanie raperów, którzy modę uliczną zaczęli łączyć z elementami blingu. Charakterystyczne dla tego okresu były złote łańcuchy, bransolety czy zegarki.

Dokąd zmierza streetwear?

Obecnie streetwear rozwija się bardzo dynamicznie. Staje się konkurencyjnym trendem dla luksusowych domów mody. Niewątpliwie przyczyniły się do tego głośne współprace takie jak Supreme i Louis Vuitton. „The Fashion Law” donosi, że w 2017 roku streetwear wsparł sprzedaż dóbr luksusowych o 5%, a to prawie 263 miliony euro! Światowi projektanci coraz częściej podejmują się współprac z markami streetwarowymi, bo to się po prostu opłaca.

W modzie ulicznej od dłuższego czasu pojawia się coraz więcej elementów high fashion w formie dodatku do streetwarowego looku. Łączenie luzu i elegancji to od kilku sezonów jeden z najmodniejszych trendów. To dowód na to, że moda ciągle ewoluuje i pewnie jeszcze nie raz nas zaskoczy!